За недочетените книги или защо не успявам да ги прочета до края?



    Книгите са неразделна част от мен. Чета всякакви жанрове. Не си ги избирам по това, а по заглавието, корицата и анотацията. И не на последно място - по 
интуиция. В 90 процента от случаите не ме е подвеждала. Но има и моменти, когато започвам да чета дадена книга с голям ентусиазъм, който спада много бързо с прелистването на поредната страница, докато напълно изчезне и се откажа от нея. Слава богу, тези случаи са съвсем малко !
    Но кое всъщност успява да ме откаже да довърша една  книга?
    1. Сюжетът е прекалено разгърнат и действията се развиват много бавно.
    Това успява да ме отегчи напълно. Подробности, подробности и още подробности ( говоря за художествената литература)  - излишни са и според мен целят да се използват за обем на произведението, което пък отклонява вниманието от основната линия и няма никакъв смисъл от тях.
    2. Твърде висок стил на писане.
    В целта си, авторът да покаже своите знания и богат речник, стига до написването на едни "кичозни" романи с текстове ,затрудняващи четенето и осмислянето. Диалозите звучат изкуствено и не се усещат емоциите на героите. Това е художествена литература - за развлечение и релакс, а не научен труд, все пак!
    3. Предвидимо развитие и край.
    Предполагам, че всеки четящ е попадал на подобни книги, в които успява да усети как ще се развие действието и как ще завърши книгата. И колкото повече чете, толкова по-ясно му става всичко. Такива книги ме губят много лесно. При мен това се случва най-често, когато чета любовни романи - но не при всички, разбира се. Колкото по-рано един роман успее да ме убеди, че няма да се случи това, което си мисля, толкова по-интересен ми става и обратното.
    4. Когато любопитството ми към друга книга надделее.
    Случвало ми се е да започна книга, но в ума ми постоянно да прескачат мисли за друга и тогава оставям настоящата и започвам да чета тази, която силно е предизвикала интереса ми.
    Това са моите причини да не дочитам определени книги. Приключвам без да давам примери, защото всеки автор си има своя стил и начин на писане и своята публика. Изложих само моите причини, които може да се еднакви с всички други четящи, но произведенията, за които се отнасят ще са различни.
    Така ли е ?

 

Публикуване на коментар

0 Коментари